App Store Retro Oyun Emülatörlerine İzin Verecek

Apple, App Store’u retro oyun emülatörleri için açık hale getirecek. Oyun emülatörleri App Store’da uzun süredir yasaklıydı. Bu sebeple Avrupa’daki kullanıcılar üçüncü taraf pazar yerleri arayışına girdiler. Bu durum da kullanıcıların App Store’dan uzaklaşmalarına yol açtı.

Apple, App Store kısıtlamalarını gevşetiyor ve pazarı retro oyun emülatörlerine açıyor. Cuma günü yapılan bir güncellemeyle Apple, artık oyun emülatörlerinin App Store’da bulunabileceğini ve indirilebilir oyunlar sunabileceğini duyurdu. Ancak şirket, emülatördeki bu oyunların yasalara uygun olması gerektiğini bildiriyor. Bu da korsan oyun sağlayan uygulamaların yasaklanabileceğini gösteriyor.

Bu sayede halihazırda Android’de bulunan bazı retro uygulama emülatörleri de artık Apple tarafında kullanılabilecek. Bilindiği gibi oyun emülatörleri uzun bir süredir Apple’da yasaklıydı. Bu sebeple kullanıcılar telefonlarını Jailbreak yapmak zorunda bile kalmıştı.

Emülatörlerle ilgili kuralların yanı sıra Apple, WeChat gibi uygulamalarla ilgili kuralları da güncelledi. Şirket artık bu uygulamaların içindeki mini oyunların ve mini uygulamaların HTML5 kullanması gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir